Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać jest to, że niewierność jest zdarzeniem, które odbywa się w tajemnicy. Oznacza zatem zdradę partnera wobec Ciebie i zobowiązania, jakie podjęliście w związku. Fakt, że istnieje zobowiązanie, nie musi oznaczać, że ludzie muszą być małżeństwem. Sam fakt wejścia z kimś w poważny związek oznacza zobowiązanie obu stron do wierności i wzajemnego szacunku. Zdrada to zdrada, która całkowicie łamie istniejące zaufanie.
Zaufanie i komunikacja to jedne z najważniejszych filarów poważnego i stabilnego związku. Po tego typu zdradzie osoba niewierna zadaje głębokie rany swojemu partnerowi, znacznie niszcząc jego poczucie własnej wartości. W konsekwencji osoba „pokrzywdzona” będzie musiała wybaczyć wszystko, co się stało, niezależnie od tego, czy chce przywrócić relację, czy nie. W przeciwnym razie w przyszłości nie będzie w stanie nawiązać zdrowego związku.
Prawda jest taka, że bardzo niewielu parom udaje się pokonać niewierność w 100%. Większość z nich zazwyczaj kończy się złym doświadczeniem w przyszłości. Jednak pomimo tego ludzie nadal zastanawiają się nad wybaczeniem swoim partnerom w obliczu zdrady.
Spis Treści
Dlaczego dochodzi do niewierności w małżeństwie?
Istnieją setki czynników lub przyczyn, które prowadzą do niewierności w małżeństwie. Jednak w większości przypadków główne powody, które prowadzą do zdrady w związku pary (małżeństwa i randki) są następujące.
1. Brak dojrzałości, odpowiedzialności i wizji przyszłości, co nie pozwala im mierzyć konsekwencji swoich działań.
2. Potrzeba emocjonalnego przywiązania i intymności z kimś innym niż ich partner.
3. Potrzeba poczucia bycia ładnym, chcianym, wyjątkowym i niska samoocena.
4. Spędzanie zbyt wielu godzin dziennie z osobą płci przeciwnej.
5. Spędzanie zbyt wiele czasu wokół kogoś, kto jest zainteresowany seksualnie.
6. Spędzanie zbyt wiele czasu w relacji jeden na jeden z osobą, która nie jest twoim partnerem.
7. Uczucie zaniedbania przez partnera.
8. Bycie w sytuacji, która stwarza okazję do niewierności lub takiej, w której występuje alkohol i narkotyki.
9. Potrzeba doświadczania nowych rzeczy.
10. Poczucie znudzenia i/lub samotności w związku.
11. Pragnienie zabawy z tym, co zakazane i wyrwania się z monotonii małżeństwa lub zalotów.
12. Brak intymności w parze i/lub chęć uprawiania większej ilości aktów seksu.
13. Szukanie zemsty z wielu powodów poprzez niewierność.
14. Wykorzystywanie naiwności i zaufania swojego partnera.
15. Przyjaciele i członkowie rodziny, którzy zachęcają partnera do niewierności.
16. Otrzymanie czegoś w zamian, np. awans w swojej pracy, pieniądze itp.
Jak widać, przyczyn prowadzących do zdrady partnera jest wiele. Dlatego, jak powiedzieliśmy na początku, aby móc wybaczyć niewierność w związku musimy wziąć pod uwagę jakie były motywy.
Jak sobie radzić z niewiernością?
Nikt nie wie, jak poradzić sobie z niewiernością, jest to coś, co zwykle zaskakuje i pozostawia nas w osłupieniu. Ale jeśli jesteś wystarczająco dojrzały, ta sytuacja może być obsługiwana w znacznie bardziej pokojowy sposób.
Najważniejszą rzeczą jest rozmowa o tym, co się stało, nigdy nie wdawaj się w kłótnie i nie pozwól, aby twoje uczucia były lepsze od ciebie, ponieważ to tylko pogorszy sprawę. Dzięki temu, że będziemy bardziej dojrzali i wyrachowani, będziemy mogli spojrzeć problemowi w twarz i natychmiast dotrzeć do jego źródła.
Zawsze istnieją związki, w których miłość zwycięża nad problemami, a w miłości można wybaczyć. Choć rzadko się to zdarza, jest to całkiem możliwe dzięki temu, że w dzisiejszych czasach związki stają się nieco bardziej otwarte.
Jak wybaczyć niewierność w związku?
Istnieje wiele błędnych przekonań na przykład na temat przebaczenia.
1. Jest to synonim zapomnienia o tym, co się stało: nie da się zapomnieć o tym, co się stało. Za każdym razem, gdy się czegoś uczymy, zostaje to wyryte na zawsze w naszej pamięci. Musimy pamiętać o tym w sposób, który nas nie boli.
2. Oznacza, że dojdzie do pojednania: fakt, że wybaczamy, nie musi oznaczać powrotu do siebie i osiągnięcia nowych zobowiązań z partnerem.
3. Minimalizujemy to, co się stało: nie, wybaczenie nie oznacza bagatelizowania niewierności. Wręcz przeciwnie.
4. Jest to oznaka słabości i braku poczucia własnej wartości: jeśli naprawdę się kochamy, musimy nauczyć się przebaczać. W przeciwnym razie nigdy się nie pogodzimy, a nasze przyszłe związki nie będą zdrowe.
5. Podczas procesu wybaczania niewierności w związku konieczna jest zmiana niemal wszystkich naszych postaw, myśli i zachowań.
Przebaczenie jest procesem złożonym i długotrwałym. Będzie to trwało nieokreśloną ilość czasu, w zależności od Twojej chęci, samozaparcia i zaangażowania w siebie.
Pierwszym krokiem do wybaczenia niewierności jest uznanie szkody, jaką wyrządziła Ci zdrada partnera. Aby to zrobić, trzeba być szczerym wobec siebie i nie próbować minimalizować tego, co się stało. Obejmij siebie, swój ból i złość, aby się uzdrowić.
Tylko w ten sposób możliwe będzie przypisanie odpowiedzialności zewnętrznej (wykraczającej poza osobę zaangażowaną), niestabilnej (zmiennej) i specyficznej (punktualnej i konkretnej).
Kiedy już uda Ci się zidentyfikować i przypisać te obowiązki, będziesz w stanie zrozumieć okoliczności, w jakich doszło do niewierności. Z tego będzie można wybaczyć atrybucje wewnętrzne (charakter osoby niewiernej), te stabilne i te globalne, które generalnie utrudniają przebaczenie.
Drugi krok to zainteresowanie wybaczeniem tego, co się stało. Tylko wtedy, gdy będziemy chcieli to zrobić i skupimy się na tym, osiągniemy sukces.
Trzeci krok wiąże się z umiejętnością odpuszczenia sobie destrukcyjnych zachowań. Próbując odegrać się na osobie, która była niewierna, krzywdzimy tylko siebie.
Wreszcie czwarty krok to ustalenie środków samoobrony. Rozumiemy przez to, że należy pamiętać o tym, że nie ma żadnych pewników ani konkretnych gwarancji, że w przyszłości to się nie powtórzy.
Jeśli zdecydowaliście się kontynuować związek mimo zdrady, nie powinniście mieć „ślepej wiary w siebie”. Nie powinieneś też stać się nadmiernie kontrolujący, ponieważ zaczniesz tylko rozwijać zazdrosne i destrukcyjne zachowania wobec siebie.
Czy możliwe jest wybaczenie niewierności i ponowne zaufanie?
To raczej pytanie retoryczne, bo zawsze lepiej będzie nie zostawać w związku. Bez względu na to, jak to się stało i jakie motywy do tego doprowadziły, waga zdrady jest taka sama.
Niezależnie od tego, w jaki sposób dochodzi do niewierności, tym, co naprawdę kończy związek, jest zdrada zaufania i kłamstwa, które z nią idą. Ponadto szkody, jakie wyrządza „pokrzywdzonemu”, są bardzo duże i niekiedy traumatyczne.
W 100% przypadków, po przebaczeniu niewierności, osoba dotknięta kończy cierpiąc na lęk przed niewiernością. Oznacza to, że wraz ze złamaniem zaufania osoba nie wierzy już całkowicie w swojego partnera i z tego powodu codziennie wybuchają kłótnie.
Zdarza się też, że w 100% przypadków osoba, która była niewierna, kończy to robić ponownie, a poszkodowany partner kończy z wybaczaniem powtarzających się zdrad. Bardzo częsta sytuacja, która zawsze kończy się zakończeniem związku. W najgorszym przypadku kończysz życie w okropnym toksycznym związku z dużą ilością przemocy, zarówno słownej, jak i fizycznej.
Dlatego najlepszym wyjściem jest zawsze zakończenie związku, a dla każdej osoby kontynuacja poszukiwań lepszej miłości. To naprawdę akt dojrzałości psychicznej, coś, co sprawi, że rozwiną się jako ludzie i nauczy ich dobrych lekcji do zastosowania w innych relacjach.
Jedna nauczy się bardziej cenić dobrego partnera, a druga będzie lepiej wybierać kolejnych zalotników. Coś, co zawsze powinno być obecne w każdej z tych sytuacji, to przebaczenie, ponieważ pozwoli to obu osobom przezwyciężyć rozpad.